Depolama hizmetleri, büyük miktardaki veri depolama ve kullanım için kullanılan donanım ve yazılım bilgisayarlarını içerir. Bu çözümler, veri depolama alanı ağları (SAN), ağ bağlantılı depolama (NAS), bulut depolama ve depolama alanı yazılımlarını barındırıyor. Depolama çözümleri, verilerin güvenli, hızlı ve verimli bir şekilde yürütülmesini ve erişimini sağlar.

Yedekleme hizmetleri ise, bir organizasyonun verilerinin kaybolması, zarar görmesi veya erişilemez hale gelmesi durumunda verilerin geri yüklenerek kullanılmasını sağlar. Yedekleme çözümleri verinin saklanmasını, yedek kopyaların güvenli bir şekilde saklanmasını ve saklanan verinin geri kullanımını sağlar. Bu çözümler, yedekleme yazılımları, veri yedekleme sunucuları ve yedek depolama ortamlarını içerir.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. uzman kadrosuyla veri depolama ve yedekleme üniteleri ile kurumların ihtiyaç duyabileceği depolama ürünleri (storage), veri depolama ağları (SAN), ağa bağlı depolama (NAS) ve tüm depolanmış verilerin bir eşini almaya yarayan yedekleme (Backup) dediğimiz teknoloji ve yapıları kullanarak profesyonel çözümler üretmektedir.
Sunucu hizmetleri, depolama ve servis hizmetleri sunmak için kullanılan donanım ve yazılım ağlarını içerir. Bu hizmetler sunucu donanımları, bilgisayar sistemleri, sanallaştırma teknolojileri ve sunucu yönetimi yazılımlarını kapsayabilir.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. sektör liderleri ile kurduğu iş ortaklıkları sayesinde en ileri seviye çözümleri ve yeni teknolojileri üstün performans sağlayarak kurumların ihtiyaçlarına özel farklı çözümler sunmaktadır.


Sanallaştırma, donanım yerine yazılım kullanarak bir sunucunun veya bilgisayar sisteminin sanal bir sürümünü oluşturma işlemidir. Birden fazla işletim sisteminin tek bir makinede aynı anda çalışmasını sağlar. Sanallaştırma, ölçeklenebilirliği ve iş yüklerini geliştirirken idari görevleri merkezileştirmeyi ve donanım maliyetlerini düşürmeyi amaçlar. Sanallaştırma, donanım tüketiminin daha etkin olmasını sağlar. Birden fazla sanal sunucunun aynı fiziksel sunucu üzerinde çalışması, kaynakları paylaştırarak donanım genişliğini artırıyor.

Gentel Tekomünikasyon A.Ş. olarak müşterilerimizin, sunucu kapasitelerini en yüksek verimle kullanabileceği doğru sanallaştırma çözümlerini projelendirmekte ve hayata geçirmektedir.