Azure; Microsoft tarafından sağlanan bulut bilgi işlem platformudur. Bunun yanı sıra, çevrimiçi portal olduğunu da ifade etmeliyiz. Azure bulut platformu, günümüzün sorunlarını çözmek ve geleceği şekillendirmek üzere yeni çözümlerinizi hayata geçirmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış 200’den fazla ürün ve bulut hizmetinden oluşur. Azure sayesinde bulut hizmet ve kaynaklarına erişmek mümkün hale gelir. Ayrıca, tüm bu hizmet ve kaynakları yönetme imkanını da sunar. Uygulamların oluşturulduğu, test edildiği ve yönetildiği bir bulut hizmetidir. 

Azure
 sayesinde çok fazla şey yapmak mümkündür. Her şeyden önce, herhangi bir web uygulaması geliştirilir. Bunun yanı sıra, bu platformda geliştirilen herhangi bir uygulamayı test etme imkanı vardır. Ayrıca, uygulamanın test edilmesinin ardından platformda barındırılması da mümkündür.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. sunmuş olduğu Microsoft Azure hizmeti ile şirketlerin gereksiz kaynak kullanımının önüne geçmekte, maliyetleri optimize etmesine olanak sağlamaktadır.