Bir veri merkezi, bir kuruluşun bilgi teknolojileri operasyonlarını ve ekipmanlarını (sunucular, depolama sistemleri, ağ anahtarları, yönlendiriciler ve güvenlik duvarları) merkezileştiren bir alan olup verilerini depoladığı, yönettiği, işlediği, yaydığı ve verilerin erişimine izin verdiği departmandır. Veri merkezleri, bir ağın en kritik sistemlerini barındırır ve günlük operasyonların sürekliliği ve güvenliliği için hayati öneme sahiptir. Yeterli fiziki alanın ve altyapının oluşturulacağı tüm işletmeler de, işletmenin veri merkezini hizmeti sunabilmesi, kabin veya alan kiralama konularında da yapılacak çözümler ile projeler yapılabilmektedir.

Bu kapsamda, Gentel Telekomünikasyon A.Ş. Kabinet ve Koridor Kapama Sistemleri, Hassas Kontrollü İklimlendirme Sistemleri, Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Sistemleri, IT Management, Ortam İzleme ve Denetleme Sistemleri, Geçiş Kontrol Sistemleri, Kablo Taşıma Sistemleri, Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri, İnşaai Uygulamalar gibi hizmetler sunmakta, tecrübeli ve dinamik personeli ile problemleri en kısa sürede çözümlemektedir.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. kuruluşundan bugüne gelen uzmanlığı ve profesyonel ekipleri ile gerek sahada gerek kapalı alanda pasif network ürünleri kurulum hizmeti vermektedir. SONET/SDH, T1/E1 gibi gerek fiber, gerek bakır formlarda yüksek hızlı veri transfer olanağı sağlayan altyapıların kurulumundan, kabin-kabinet, patch panel, kablo, kanal, priz gibi birçok pasif sonlandırma cihazı kurulum ve entegrasyon hizmetlerini profesyonel ekipleri sayesinde sunmaktadır.

Ses ve görüntü iletimi, fiber/bakır iletişim ağları data transferi, tek hane/şehir evleri/özel mülkler, veri merkezi data altyapıları, iç ve dış ortam olmak üzere elektrik zayıf akım tesisatları neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Bu bağlamda en küçük çaplı projeden en büyük çaplı altyapı kurulumu dahil olmak üzere Gentel Telekomünikasyon A.Ş. aynı disiplin ile çalışıp müşterilerine anahtar teslim projeler sunmaktadır.

Günümüz iletişim çağında gerek kablolu gerek kablosuz ağlar her geçen gün daha da yaygınlaşmakta ve kendini yenilemektedir. Bu yeniliğe ayak uydurabilen firmalar avantajı ele geçirir ve rakiplerinin bir adım önüne geçer. Gentel Telekomünikasyon A.Ş. olarak müşterilerimize, avantajı ele geçirebilmeleri ve onları rakiplerinin bir adım önüne geçirebilmeyi ilke edinmiş bir noktadayız.

Bu kapsamda, kablolu (wired network) ve kablosuz (wireless network) ağ kurulumları (LAN, WAN), veri merkezi ağları (data center network), servis sağlayıcı ağları (service provider network), GSM telekomünikasyon ağları (cellular data network) gibi farklı iletişim altyapılarında müşterilerinin tüm projelerine kurulum ve teknik destek hizmeti sunmaktadır.

İletişim, günümüz teknoloji çağında durum takibi ve geniş çaplı alanlarda sunular hizmetlerin sağlıklı şekilde yerine getirilebilmesi için artık zorunluluk haline gelmiştir. Radyo frekans tabanlı iletişim ağları ve bu ağların kurulumu uzmanların işidir. RF tabanlı proje alanlarına örnek olması adına stadyumlar ve festivallerden başlayıp ordu ya da kamu plan projelerine kadar çok geniş kullanım alanı bulmaktadır.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. tüm RF transmisyon projelerinde müşterilerimizin proje fazlarında; farklı tiplerde kule kurulumlarının (Latice – Monopole – Totem) tedarik süreçlerinden altyapı kurulumlarının bakım ve periyodik bakım işlerine kadar tüm süreçlerinde destek olmaktadır.

Araştırmalar gösteriyor ki 21. yüzyılda veri ve veri taşımacılığı en az toplu yolcu taşımacılığı kadar önemli hale gelmiş bulunmaktadır. Yapılan testlerde görülmektedir ki hücresel networkler özellikle hareket halinde tren ve benzeri araçlarda yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu doğrultuda daha fazla demiryolu şirketi, trenlerine geniş bant network sağlamak maksadıyla raylı sistemler üzerinde kablosuz iletişim teknolojilerini tercih etmektedir.

Endüstriyel olarak spesifik bir amaç için üretilen Wi-Fi cihazları üzerinden iletilen internet bağlantısı, istasyon duraklarına ve duraklardan gelen trafik bilgileri ile birlikte, reklam ve eğlence içeriği iletimi sağlamakta olup yolcularınıza daha iyi bir yolculuk deneyimi sunmanıza ve ayrıca yeni gelir kapıları oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. özellikle raylı sistemler olmak üzere tüm toplu taşımacılık alanlarında kullanılan network ürünlerinin kurulumunda müşterilerine anahtar teslim çözümler üretebilmektedir.

Eski basit diyafon sistemleri günümüzde yerlerini akıllı bina otomasyon sistemlerine bırakmışlardır. Bu tip teknolojik yapılarda genellikle bir dokunmatik panel sayesinde kapınıza gelen misafirin görüntüsünden perdenizin açık-kapalı olma durumuna aynı zamanda evinizin ısı derecesini kontrol etmekten hangi musluğun veya ışığın açık olup olmadığına kadar birçok noktayı tek bir ekran üzerinden hatta akıllı telefonlarınızın ekranlarından bile yönetebilme imkanı sunmaktadır.

Diğer yandan CCTV izleme sistemleri, KGYS ve Mobese sistemleri ve Plaka Tanıma sistemleri (PTS) gibi tümleşik güvenlik sistemleri insan hayatı ve toplum güvenliği alanında önemli yer tutmaktadır.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. müşterilerine bütünleşik güvenlik ve izleme çözümlerinde müşterileri ile dirsek temasında olup katma değerli hizmetler sunmakta ve %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle anahtar teslim projeler üretmektedir.

Canlılar için yüksek riskli olup yaklaşma ve temas halinde ölümcül sonuçlar doğurabilen yüksek akım taşıyan altyapılarda hassas mühendislik yaklaşımı ile tasarlanması ve kurulması gereken projeleri kapsamaktadır.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. "önce iş güvenliği" mottosu ile önce çalışan sağlığının gerekliliklerini yerine getirmekte, sonrasında yüksek akım yönetmeliğine uygun ve garantili ürünleri seçerek bunların sahada birinci sınıf işçilik ile uygulanmasını üstlenmektedir.

Güç ve enerji sistemleri bilgi teknoloji altyapılarının sürekliliği için gerekli en önemli parçalardandır. Bu parçaların görevi sistemlere enerji sağlamanın yanı sıra akım düzensizliklerini ve kesintilerini bilgi teknolojileri sistemlerine hissettirmemektir.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. müşteri ihtiyacına bağlı olarak, hesaplanan güç gereksinimlerini ve tüketimlerini incelemekte, buna uygun kesit ve özellikteki kabloları, tasarlanan ana ve ara dağıtım panolarını, prizleri ve diğer yan tesisat ürünlerini projelere konumlandırmaktadır. Ayrıca, Projelerini beklenmeyen kesintilere karşı enerji altyapısının yedekliliği konusunu dikkate alarak dizayn etmektedir. Bununla birlikte; Kesintisiz Güç Kaynağı, Güç Dağıtım Sistemleri, Aydınlatma Sistemleri, Topraklama sistemleri, Kablo Yönlendirme Tasarım ve Kurulum, Test, etiketleme ve devreye alma gibi enerji altyapı sistemleri kapsamında farklı hizmetler sunmaktadır.

Veri Merkezi ve Sistem odası projeleri kapsamında kaba inşaat gerektiren projelerde yangına dayanımlı yapı işleridir.

Gentel Telekomünikasyon A.Ş. standartlara ve şartnameye uygun şekilde; Yangına Dayanıklı Duvar/Bölme, Yangına Dayanıklı Kapılar, Yangın Durdurucu  Sistemler, Yükseltilmiş Döşeme ve Asma Tavan Uygulaması, Yanmaz ve Epoxy boya Uygulaması, Deprem Platformu Uygulamas, Veri Merkezi Girişi Basamak / Rampa gibi teknolojik inşai işler sunmaktadır.